Kletno i Dolina Kleśnicy

Kletno i Dolina Kleśnicy, w której jest położone, to znakomita baza dla wypadów, wycieczek oraz każdej innej formy aktywności turystycznej, jaka tylko przyjdzie nam do głowy :). Można stąd ruszyć na górskie szlaki (piesze i rowerowe, a zimą narciarskie), podziwiać wspaniałe panoramy, zapuścić się w głuszę ostatnich fragmentów sudeckiej puszczy, a przede wszystkim chłonąć orzeźwiającą ciszę górskiego ustronia. Jeśli znudzi nam się widok słońca, warto zejść pod ziemię, a są w Dolinie Kleśnicy ku temu fantastyczne możliwości. Podziemne światy możemy zwiedzać zarówno podczas wycieczki na trasie w Starej Kopalni Uranu, zachwycając się unikalną krainą minerałów, jak też zapoznając się z urokami królowej sudeckiego krasu – Jaskinią Niedźwiedzią.

Śnieżnik

Zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim (1425m n.p.m.) – najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika. “Śnieżnik Kłodzki” – to również nazwa rezerwatu, który został utworzony w roku 1965 (wcześniej rezerwat powołano tu już w 1938 r.) ze względu na ochronę bezleśnego szczytu Śnieżnika jako piętra alpejskiego z bogatą szatą roślinności zielnej oraz kosodrzewiny. Obejmuje on część szczytową powyżej wysokości 1150 m n.p.m., jego powierzchnia wynosi 192 ha.

Jaskinia Niedźwiedzia

Wielką osobliwością przyrodniczą tego terenu jest Jaskinia Niedźwiedzia. Łączna długość poznanych do dziś, rozwiniętych w trzech poziomach, korytarzy i sal przekracza 2,7 km. Najbardziej okazałe nacieki kaskadowe osiągają wysokość około 8 metrów.

MUZEUM ZIEMI GEOLOGICZNE W KLETNIE

Nasze muzeum jest jedynym muzeum w Polsce gdzie możesz zobaczyć tak dużą kolekcję skamieniałych gniazd jaj dinozaurów – cztery gniazda to w sumie aż czterdzieści jaj! Opróćz tego w naszym muzeum znajduje się wiele okazów na skalę europejską a także takich których nie zobaczycie Państwo nigdzie indziej w całej Polsce. Tropy gadów ssakokształtnych sprzed około 250 mln lat – najlepiej zachowane ślady w Europie. Ślady łap dinozaurów z gór Stołowych – jedne z pierwszych i nielicznych śladów dinozaura jakie znaleziono w Sudetach. Kolekcja skamieniałych zębów dinozaura, pra-krokodyla, mamutów, gadów i ryb. Różnego rodzaju i wielkości muszle amonitów – równiez tzw. amonity spirytyzowane. Skamieniałe pnie drzew sprzed 250 mln lat, oraz różne ślady zycia flory i fauny z minionych epok Ziemi. Kolekcja krzemieni pasiastych z gór Świętokrzyskich. …i wiele, wiele innych minerałów i skamieniałości.